Powiększenie piersi

Operacja powiększenia piersi czy też poprawy kształtu piersi jest często wykonywanym zabiegiem operacyjnym w gabinetach chirurgii plastycznej . Zabieg ten poza efektami estetycznymi, często poprawia również możliwości higieny tej okolicy u kobiet. Dotyczy to szczególnie kobiet, które doznały w swoim życiu rozciągnięcia i następnie pomniejszenia gruczołu piersiowego po ciążach lub nadmiernej otyłości. Powiększenie i/lub poprawę kształtu piersi można uzyskać w dwojaki sposób:

  • Przeszczep do piersi własny tłuszcz lub tzw. wypełniacz czyli kwas hialuronowy
  • Wszczepienie protez piersiowych /tzw. implanty piersi

Metody wypełniania objętości piersi tłuszczem lub wypełniaczem są stosowane rzadko, ponieważ posiadają wiele ograniczeń. Powiększenie i/lub poprawa kształtu piersi przy użyciu protez piersiowych /implanty/ jest metodą stosowaną powszechnie, ze względu na jej liczne zalety oraz brak ograniczeń onkologicznych czy też macierzyńskich. Obecnie w użyciu są tylko protezy silikonowe. Stopień zagęszczenia silikonu jest odzwierciedleniem jakości protezy. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje kształtu protez:

  • Półokrągłe
  • Anatomiczne

Protezy półokrągłe są częścią kuli o jej równych kształtach. Wypełniają piersi równomiernie w jej strefie górnej i dolnej. Protezy anatomiczne nazywane również w kształcie łezki powiększają piersi zachowując ich naturalny kształt. Statystki wskazują, że częściej wybieranym „modelem” są te o kształcie anatomicznym. Jednak wybór kształtu piersi jest bardzo indywidualny.

Przygotowanie do zabiegu

W postępowaniu przedoperacyjnym bardzo ważną rolę spełnia konsultacja z lekarzem, operatorem. W trakcie takiej konsultacji należy omówić wiele elementów takich jak:

  • Wybór kształtu protezy
  • Wybór wielkości protezy
  • Wybór sposobu umieszczenia protez wewnątrz piersi
  • Wybór cięcia zewnętrznego

Wybór kształtu piersi wynika z indywidualnych preferencji, a ingerencja lekarza jest bardzo ograniczona w tym kontekście, jednak często pomocna. Dobór wielkości jest ograniczony zawsze pewnymi parametrami. Wpływ na wielkość docelowych piersi mają takie elementy jak: szerokość klatki piersiowej, wysokość pacjentki, grubość tkanki podskórnej. Ostateczny rozmiar protezy będzie pochodną takich elementów jak: wymiary podstawy protezy / w uproszczeniu kształt „stożka”/oraz jej wysokości. W Przypadku sposobu umieszczenia implantu wewnątrz piersi mamy dwie możliwości: podgruczołowo lub podmięśniwo. Obecnie powszechnie stosuje się metodę podmięśniową, która ma wiele zalet w stosunku do umiejscowienia pod gruczołem. Cięcia operacyjne stosowane obecnie to; podpiersiowe, około otoczkowe, w ok. pachy. Wg statystyk światowych cięcie pod piersią stosuje ok. 90% chirurgów na świecie jako najbardziej bezpieczne i dające relatywnie najlepsze efekty estetyczne. Po omówieniu szczegółów technicznych samej operacji piersi należy przygotować pacjentkę od strony ogólnego stanu zdrowia do zabiegu. Wymagana jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem po wykonaniu podstawowych badań dodatkowych jak: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, glikemia, jonogram, Antygen HBs, przeciwciała anty-HCV, EKG. W zależności od stanu zdrowia pacjenta/-ki czasem wymaga się jeszcze innych badań wg indywidualnych modyfikacji. Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który odpowiada za bezpieczny
i bezbolesny przebieg operacji oraz okresu pooperacyjnego.

Zabieg operacyjny

Operacja polega na wypreparowaniu odpowiedniej loży i umieszczenie w nich wybranych protez. Podczas zabiegu może okazać się konieczne zastosowanie drenażu na okres pooperacyjny, nie dłuższy niż 1 doba. Po zabiegu operacyjnym pacjentka zostaje w klinice do dnia następnego.

Znieczulenie do zabiegu ogólne, obowiązuje okres 6 godz. na czczo przed operacją.

Czas trwania ok.: 1-1,5 godz.

Okres pooperacyjny

Jeżeli po zabiegu pacjentka ma zostawione dreny to w 1 dobie będą usunięte, przed wyjściem do domu. Za kilka dni ma miejsce badanie kontrolne. Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni. Stałym elementem opatrunku są tzw. „stripy”, które zakłada się na jałowo po zeszyciu rany. Często tak wykonany opatrunek nie wymaga zmiany aż do momentu usunięcia szwów. W okresie pooperacyjnym bardzo ważnym elementem jest stosowanie pasa stabilizującego przez okres 2-3 miesięcy. W tymże okresie również należy wstrzymać się z intensywnym uprawianiem sporu. Zastosowany pas stabilizujący oraz ograniczenie sportu gwarantują prawidłowe umiejscowienie się protez. Ból jest nieodzownym elementem przebytej operacji. I jest bardzo indywidualnie odczuwany. Zwalczanie bólu prowadzi się z użyciem leków ogólno dostępnych /Pyralgi, Ibuprom/ i/lub bardziej skutecznych jak Ketonal, Tramal. Leki narkotyczne w praktyce nie stosuje się.

Powikłania

W okresie pooperacyjnym mogą zdarzyć się sytuacje niepożądane w postaci powikłań jak np.:

  • Krwawienie w ranie pooperacyjnej
  • Wysięk limfatyczny w ranie
  • Przemieszczenie się protezy

Każda sytuacja, która wywoła niepokój pacjentki po leczeniu operacyjnym wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem operującym. Postępowanie w każdym przypadku jest bardzo indywidualne. Wg statystyk najczęstszym powikłaniem wczesnym jest krwawienie w ranie pooperacyjnej, które często wymaga rewizji rany w warunkach sali operacyjnej.

przed zabiegiem  po zabiegu
przed zabiegiem  po zabiegu
window.addEventListener("load", function() {window.cookieconsent.initialise({"palette": {"popup": { "background": "#000", "text": "#FFF" },"button": { "background": "#fff", "text": "#000" }},"position": "bottom-left","content": { "message": message, "dismiss": accept, "link": false, "href": false }})});